Τρίτη 23 Αυγούστου 2016

Οι δικοί μας ολυμπιονίκες

• Φορώντας ένα δάφνινο στεφάνι στα μαλλιά, η χρυσή ολυμπιονίκης στη σκοποβολή Αννα Κορακάκη καταφθάνει στο αεροδρόμιο Μακεδονία της Θεσσαλονίκης. Την υποδέχθηκε πλήθος κόσμου

• Εξι μεγάλες νίκες για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 2016. Οι αθλητές που έκαναν τη χώρα τους υπερήφανη και δεν έχουν ακόμη συνειδητοποιήσει ότι κατέκτησαν ένα μεγάλο όνειρο – Δακρύζουν, φιλούν το μετάλλιο, τυλίγονται στη γαλανόλευκη σημαία, αγκαλιάζονται με τους προπονητές, με τους συναθλητές και πανηγυρίζουν με τον… Γιουσέιν Μπολτ

Η χρυσή ολυμπιονίκης φιλάει συγκινημένη το μετάλλιο της. Δίπλα της η Μόνικα Καρς από τη Γερμανία που κέρδισε το ασημένιο και η Χάιντι Ντίτχελμ Γκέρμπερ από την Ελβετία

• Η Κορακάκη άρχισε να αγωνίζεται στη σκοποβολή σε ηλικία 12 ετών έχοντας για προπονητή τον πατέρας της, ο οποίος είναι και αυτός αθλητής και μέλος της εθνικής ομάδας
  • Παρά τις δυσκολίες και τα εμπόδια, η εικοσάχρονη αθλήτρια από τη Δράμα επέστρεψε από το Ρίο με δύο μετάλλια στη σκοποβολή, ένα χρυσό και ένα χάλκινο
  • Η εκτέλεση του προγράμματος του Λευτέρη Πετρούνια άγγιξε την τελειότητα συγκεντρώνοντας 16.000 βαθμούς
  • Χαρά και συγκίνηση για τον 26χρόνο ολυμπονίκη και τον προπονητή του. Η Ελλάδα είχε να πάρει μετάλλιο στη Γυμναστική από το 2004 με τον Δημοσθένη Ταμπάκο
  • Ο έλληνας ολυμπιονίκης στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανάμεσα στον βραζιλιάνο Αρθουρ Ζανέτι που κατέκτησε το ασημένιο και τον Ρώσο Ντένις Αμπλιαζίν που κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο
  • Ο Λευτέρης Πετρούνιας φιλάει το χρυσό μετάλλιο του. Η Παγκόσμια Ομοσπονδία Γυμναστικής έχει δώσει το όνομά του σε μια πολύ δύσκολη άσκηση στους κρίκους, που πρώτος εκτέλεσε ο Πετρούνιας το 2012 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Σόφιας
  • Ο Σπύρος Γιαννιώτης χαμογελάει στον φακό μετά την συγλονιστική προσπάθεια που κατέβαλε στα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα
  • Ο Ολλανδός Φέρι Γουίρτμαν που κέρδισε το χρυσό μετά τον επεισοδιακό τερματισμό, μαζί με τον Γάλλο Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ που ήρθε τρίτος και τον έλληνα κολυμβητή
  • Ο Σπύρος Γιαννιώτης κατακλυσμένος από συναισθήματα πάνω στο βάθρο
  • Ο Παναγιώτης Μάντης και ο Παύλος Καγιαλής κατέκτησαν την τρίτη θέση στην ιστιοπλοϊα, στην κατηγορία 470
  • Οι δύο συναθλητές έφεραν το όγδοο μετάλλιο στην ιστορία της ελληνικής ιστιοπλοΐας σε Ολυμπιακούς Αγώνες
  • Οι χάλκινοι ολυμπιονίκες, δίπλα στους κροάτες Σίμε Φαντέλα και Ιγκορ Μαρένιτσς που κατέκτησαν το χρυσό και στους αργυρούς ολυμπιονίκες Μάθιου Μπέλτσερ και Γουίλιαμ Ράιαν από την Αυστραλία
  • Οι δύο ολυμπιονίκες ποζάρουν χαρούμενοι με τα μετάλλια τους
  • Η Κατερίνα Στεφανίδη πανηγυρίζει στον αέρα, αφού έχει κάνει ένα από τα άλματα επί κοντώ που την οδήγησαν στο χρυσό μετάλλιο - το πρώτο που κερδίζει η χώρα στο συγκεκριμένο αγώνισμα
  • Απόλυτη ευτυχία γραμμένη στο μεγάλο χαμόγελο της Στεφανίδη, που μόλις κατέκτησε ένα όνειρο, χωρίς να το έχει ακόμη συνειδητοποιήσει
  • Εκεί που η αδρεναλίνη είναι στα ύψη, φωτογραφίζεται με τον ταχύτερο δρομέα όλων των εποχών, τον τζαμαϊκανό Γιουσέιν Μπολτ

Βαθιά συγκινημένη στην αγκαλιά του ανθρώπου της, του συζύγου και προπονητή που την οδήγησε στο βάθρο, Μιτς Κρίερ