Κυριακή 30 Αυγούστου 2015

Πάνω από 200 άτομα έτρεξαν στον 3ο αγώνα δρόμου «Εν Νικοπόλει Άκτια» χθές Σάββατο το απόγευμα 29 Αυγούστου 2015. Απολαύστε τα videos

Πάνω από 200 άτομα έτρεξαν στον 3ο αγώνα δρόμου «Εν Νικοπόλει Άκτια» (pics+video)

Πραγματική γιορτή για τον αθλητισμό της περιοχής μας ήταν ο 3ος αγώνας δρόμου «Εν Νικοπόλει Άκτια», που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στην Πρέβεζα. Πάνω από 200 άτομα συμμετείχαν και τερμάτισαν, δίνοντας ξεχωριστό «χρώμα» στην πόλη.

IMG 2276

Τον αγώνα διοργάνωσε ο Σύλλογος Δρομέων Πρέβεζας, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Πρέβεζας, το Δήμο Πρέβεζας και την Εφορεία Αρχαιοτήτων Πρέβεζας (τελούσε επίσης υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ Ηπείρου).

IMG 2207

IMG 2673

Οι δρομείς ξεκίνησαν από την Αρχαία Νικόπολη και τερμάτισαν μπροστά στο Δημαρχείο.

IMG 1228

IMG 2815

Στους άνδρες πρώτος ήταν ο Μιχάλης Παρμάκης, δεύτερος ο Ολλανδός Ομ Άρβιντ Όσκαρ και τρίτος ο Αχιλλέας Δημακός.

IMG 1248

IMG 2820

Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Σοφία Ρήγα, δεύτερη η Αθανασία Τσουμελέκα και τρίτη η Ζαρίνα Κοπίνα.

IMG 1152

Στο περιθώριο του μεγάλου αγώνα, πραγματοποιήθηκαν και μαθητικοί αγώνες, με τη συμμετοχή πολλών παιδιών από την πόλη  και όχι μόνο. Την έναρξη έκανε η χρυσή ολυμπιονίκης από την Πρέβεζα, Αθανασία Τσουμελέκα, η οποία και μίλησε στα παιδιά για τα ιδεώδη και την αξία της υγείας και του αθλητισμού.

IMG 2006

Η τελική κατάταξη των τριών πρώτων:

IMG 2798

Δημοτικά:
Αγόρια: Νίκος Σπυράκος, Χρήστος Πολύζος, (ο τρίτος νικητής δεν παρέλαβε το μετάλλιό του).
Κορίτσια: Ειρήνη Αντύπα, Δήμητρα Γκαρτζονίκα, Άννα Κωνσταντινίδη

IMG 2802

Γυμνάσια:
Αγόρια: Σπύρος Τζόκας, Θανάσης Μπάκος, Κώστας Τζίμας
Κορίτσια: Ξένια Σοφιανού, Βασιλική Αντύπα, Ευδοξία Τόλιου

IMG 2806

Ιδιαίτερη στιγμή κατά τη διάρκεια των απονομών, ήταν όταν οι Πρεβεζάνοι διακριθέντες στους Special Olympics του Λος Άντζελες, οι Διονύσης Βουκελάτος - Χρήστος Πάκος έδωσαν τα μετάλλια στους νικητές, όπως επίσης και η συμμετοχή της μικρής Μαρίας από το Νεοχώρι στη διαδρομή του ενός km, που δίνει το δικό της ξεχωριστό αγώνα.